Almanya’nın 4 turizm bölgesine uçuşları açması ile turizmde beklenen hareket gerçekleşecek mi? Türkiye Pandemi sürecinden sonra uluslararası alanda nasıl hareket etmeli ve ne olacak?

Bodrum ‘daki DHS TOURS (Destination Handling Services) Seyahat Acentesi Yönetim Kurulu Başkanı Nasih Demir turizmde son gelişmeleri anlattı. Demir “Almanya’nın Türkiye’ye (Muğla, İzmir, Aydın ve Antalya) bazı illerimize uçuş yasağını gevşetmesi ve bazı tedbirler dahilinde 4 turistik bölgemize uçuş yasağını kaldırması sevindirici ve geç alınmış bir karar olarak sektörde heyecan yaratmıştır” dedi.

Demir açıklamasında şunları söyledi.

***Dünyayı etkisi altına alan covid-19 corona virüs salgını ve sonrasında bunun dünya sağlık örgütü tarafından PANDEMİ ilan edilmesiyle, dünyada ve ülkemizde uzun süre hayatın adeta sürdüğü ekonomi de ve özellikle hizmet sektöründe yüzyılda bir görülen bu kaosun turizm sektöründeki etkileri uzun yıllar etkisini sürdüreceği tüm uzmanlar tarafından kabul gören bir görüş.

***Pandemi sonrası uluslararası uçuşların karşılıklı durdurulması sektörün özellikle Uçak şirketleri, Seyahat Acentaları, Konaklama ve diğer bileşenlerine adeta tsunami etkisi yarattı. Bu etki halen devam ediyor. Yaraların sarılması ve tekrar 2019 yılı turizm verilerine ülkemiz ve dünyadaki bütün turizm sektörünün ulaşması bir kaç yılı alacağı kesin.

Hal böyleyken ülkemizde mevcut duruma baktığımızda,

***Önce Ukrayna, sonrasında İngiltere akabinde Rusya’nın ülkemize uçuş yasaklarını kaldırmaları ile beraber ülkemize istenilen seviyede olmasa bile moral ve motivasyon için gerekli olan turistik girişler başladı.

***04/08/2020 tarihinde Almanya’nın Türkiye’ye (Muğla, İzmir, Aydın ve Antalya) bazı illerimize uçuş yasağını gevşetmesi ve bazı tedbirler dahilinde 4 turistik bölgemize uçuş yasağını kaldırması sevindirici ve geç alınmış bir karar olarak sektörde heyecan yaratmıştır.

***Almanya’nın bu kararı çok önemlidir. Çünkü Avrupa birliğinin yasaklı ülkeler listesinde uzun zamandır bulunan ülkemizin bu listeden çıkarılması Almanya’nın uçuş yasağını kaldırmasıyla domine etkisi yaratabilir. Avrupanın kaynak pazarlarından ülkemize bu karar emsal teşkil edip diğer bazı ülkelerinde örneğin Hollanda, Belçika,Fransa, Austurya gibi ülkeler de Almanya’nın bu kararından sonra ülkemizle ilgili uçuş  yasağı kararını bence kısa süre içinde gözden geçirip benzer karar alabilirler.

***Halen ülkemize uçuş serbestisi getiren ülkeler başta İngiltere, Ukrayna, Rusya gibi ülkeler olmak üzere, son olarak ta Almanya’nın kısıtlı serbest uçuş kararı önemlidir. Aylardır insanlar bu virüs korkusuyla bazı alışkanlıklarından özellikle tatil alışkanlığından vazgeçmişlerdi. Bu alışkanlığın geri getirilmesi ve tekrar tatile odaklanmak yada motive olmak için bir adımdır. 2021 için bile bir öncü iyimserlik yaratabilir bu gelişmeler. Ancak şu da kesin olarak kabul edilmelidir ki, aşı yada ilaç bulunmadan sektörün normale dönmesi imkansızdır.