SunExpress, Almanya´daki bazı eyaletlerin Türkiye´den dönerek giriş yapan aşılı veya koronayı geçirip iyileşmiş olanları karantinadan muaf tutmalarını memnuniyetle karşıladı.

SunExpress: ‘Aşı olanlar Almanya´ya girişte karantinadan muaf’

SunExpress güncel bir basın bildirisinde Nordrhein-Westfahlen Eyaleti´nden sonra şimdi de Hessen, Berlin, Brandenburg, Bavarya, Niedersachsen, Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg Eyaletlerinin aşı olan veya koronayı geçirip iyileşmiş olanlardan karatinada kalmalarını istemeyeceği müjdesini veriyor.

Giriş yapanların belge olarak aşı pasaportlarını veya aşı belgelerinii göstermeleri yeterli olacak. Dikkat: sadece AB tarafından resmen kabul edilmiş aşılar geçerli sayılacak. Bu da Türkiye´de büyük ölçüde kullanılan Sinovac aşısının şimdilik kabul edilmeyeceği anlamına gelir. Sinovac´ın AB tarafından tanınması Mayıs ayı sonunde beklenir.

Federal Almanya´nın ülkedeki tüm eyaletleri kapsayacak bir genelgeyi muhtemelen 28 Mayıs tarihinde çıkaracak. O zamandan itibaren Türkiye´den dönen ve yukarıda adı geçmeyen Eyaletlere giriş yapanlardan da karantinaya girmesi istenmeyecek. (Tourexpi)

Resim: © SunExpress