Sokağa çıkma yasakları kapsamında kayak merkezleri kapatıldı. Misafir ağırlamaya hazırlanan işletmeler şaşkın, rezervasyon yapanlar tepkili.

Hafta sonları uygulanan ve yılbaşında da dört gün uygulanacak sokağa çıkma yasakları ani bir kararla kayak merkezleri içinde uygulanmaya başlandı. Ancak cuma günü otellerine giriş yapanlar için artık çok geçti. Bu duyuruyu görmeden uyuyanlar cumartesi sabahı kalktıklarında şaşkınlık yaşadılar. Otel yetkililerinin kendilerine kararı bildirmesi üzerine bazı kişiler tepki gösterirken bazı otellere de jandarma giderek uyarılarda bulundu. Kayak yasağının son anda kendilerine bildirildiğini söyleyen otel işletmecileri de asıl kendilerinin mağdur olduğunu söylediler. Rezervasyonlarını iptal edenler ve imkanı olanlar otellerden çıkış yaparken bir kısım tatilci de hafta sonunu otel odasında geçirmek zorunda kaldı.

YAZ TURİZMİNE SAĞLANAN İMKAN KIŞ TURİZMİNE TANINMADI

Kış turizmiyle geçinen işletmeler, yaz turizmine imkan tanınırken kışta böyle bir karar alınmasına tepki gösterdi. En büyük tepki de Erciyes’teki işletmelerden geldi. Sosyal medyada yapılan açıklamalarda, aralık ayı içerisinde bakanlık onaylı bir sertifikalandırma kuruluşundan uluslararası geçerliliği olan du¨nyanın ilk ve tek gu¨venli kayak merkezi sertifikası alan Erciyes Kayak Merkezi’nin, 26 Aralık’ta hic¸bir resmi yazı veya açıklama olmadan Kayseri Valiliği tarafından kapatıldığı belirtildi. Yapılan sporlar arasında, sosyal mesafeye ve pandemi şartlarına en uygun spor olan kayak sporunun neden ve ne için kapatıldığına anlam veremediğini söyleyen işletmeciler, “Tu¨m bunlara ek olarak Antalya civarında yer alan otellerde hali hazırda turistlerin havuzları ve diğer ıslak alanları kullanabiliyor iken neden mesafeli bir spor olan kayak sporu engellenmektedir. Erciyes Dağı’nda yer alan işletmeler oteller ayrıca şehir merkezinde yer alan işletmeler ve oteller devletimizin belirlediği pandemi şartlarına uygun şekilde hazırlığını yapmış olan bu firmalar şu an ic¸in mağdur durumdadır” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Erciyes Kayak Tatili isimli tur şirketi, 18 Kasım 2020’de yayınlanan genelge kapsamında turizm acentelerinin satış ve tur yapmasının serbest tutulduğuna dikkat çekerek, bu kapsamda hazırlıklarını tamamlayan işletmelerin sezonun ac¸ılmasını beklediğini ve valiliğin almış olduğu ani kapatma kararı ile otellere o¨nceden rezervasyon yaptırmış olan yerli ve yabancı misafirlerin otellerinden dışarı c¸ıkamadıklarını açıkladı.

‘NEDEN BU KADAR MASRAF YAPTIRDINIZ’

Erciyes Kayak Merkezi’nden bir işletme müdürü; ‘‘Devlet hijyen için ne istediyse yaptık. Ultraviyole odasından hijyen odalarına kadar her şeyi yaptık. Dünyanın masrafını ettik. Madem en çok para kazanacağımız dönemde kapatacaktınız, neden bu kadar masraf yaptırdınız.’’ diyerek sitem etti. Otellerinde büyük sıkıntı çekeceğini belirten işletme müdürü, ‘‘Oteller de tüm eksiklerini tamamladı, özellikle yılbaşı için tüm hazırlıklarını yaptı masraf etti, elemanlarını da işe aldı. Şimdi bu kararla onlar da ne yapacağını bilemiyor.’’ dedi.

‘ANTALYA BÖLGESİ İÇİN BÖYLE BİR UYGULAMA YOK’

Yılbaşı için tur paketi satın alanlar ya da otel rezervasyonu yaptıranlar ise büyük bir karmaşa yaşıyor. Kimisi yılbaşında uygulanacak dört günlük sokağa çıkma yasağının kendileri için geçerli olmayacağına, yasağın kaldırılacağına inanırken kimisi şimdiden rezervasyonlarını iptal etmeye başladı. Mağdur olan kayakçılardan birisi de tepkisini şöyle ifade etti: “Önce rezervasyonları yapıp paraları indirdiler, şimdi de insanları otelde esir edecekler. Böyle bir karar yılbaşına üç gün kala alınmaz. Aralık başındaki pandemi tedbirlerine bu yasakları da ekleselerdi, en azından rezervasyon yapılmazdı. Kaldı ki Antalya bölgesi için böyle bir uygulama yok, çok üzgün ve çok şaşkınız. Şimdi ben rezervasyon değişikliği için ekstra ücretler ödemek zorundayım. Hakkımı helal etmiyorum.” (Gazete Duvar /Serpil Kurtay – Çağdaş Caner Koçak)