Frankfurt Havalimanı’nda yolcular terminalden tahliye edildi. Havalimanından yapılan açıklamada önlemin ‘devam etmekte olan bir polis operasyon nedeniyle’ alındığı belirtildi.

Son gelen bilgiler

Frankfurt Havalimanı’nda alarm verilmesi ve yolcuların terminalden tahliye edilmesine neden olan olayın ayrıntıları ortaya çıktı. Havalimanının 38 yaşındaki bir Slovenyalının “Hepinizi öldüreceğim, Allahu Ekber” diye bağırması üzerine alarm durumuna geçtiği öğrenildi.

Almanya’daki Frankfurt Havalimanı’nda cumartesi günü kaos yaşandı. Havalimanından yapılan açıklamada, terminal ile tren istasyonunun ‘devam eden bir polis operasyonu nedeniyle’ kapatıldığı belirtildi.

Alman Federal Polisi’nin yaptığı açıklamada, 1. Terminal’de yaşanan olayda 38 yaşındaki bir Slovenya vatandaşının güvenlik güçlerine “Hepinizi öldüreceğim, Allahu Ekber” diye bağırması üzerine alarm durumuna geçtiği belirtildi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, havalimanında şüpheli iki bagajın tespiti üzerine iki kişi tutuklandı. Bagajlarda herhangi bir tehdit bulunmadığı ortaya çıkınca söz konusu kişilerin serbest bırakıldığı belirtildi.

Federal polisten yapılan açıklamada, “Saat 17:16’da federal polis, ağız ve burun koruması için maske kullanmayan bir Slovakyalı erkeğe yaklaştı. Şahıs güvenlik güçlerine saldırgan tavır gösterdi ve “Hepinizi öldüreceğim Allahu Ekber” diye bağırdı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre tehditleri polis tarafından ciddiyetle ele alınan söz konusu şahıs kaçmaya çalıştı ancak yakalandı.

Söz konusu olayla birlikte havalimanının 1. Terminalinde silahlı bir kişinin bulunduğu ihbarı bildirildi. İki olay arasında bağlantı bulunması ihtimaline karşın bölgenin güvenlik kordonuna alındığı kaydedilen açıklamada, sat 20:00’da herhangi bir güvenlik riskinin bulunmadığının anlaşılması üzerine havalimandaki durumun yeniden normale döndüğü belirtildi.

Slovenyalı şüphelinin sorgusu sürüyor.

16.01.2021 Cumartesi akşam şunlar olmuştu…

Almanya’daki Fankfurt Havalimanı’nda güvenlik gerekçesiyle tüm yolcular dışarı çıkarıldı.

Havalimanından yapılan açıklamada, terminal ile tren istasyonunun ‘devam eden bir polis operasyonu nedeniyle’ kapatıldığı belirtildi.

Bomba yapımında kullanılan malzeme bulunduğu iddia edildi

Frankfurt Havalimanı’nda bomba yapımında kullanılan yüklü miktarda malzeme bulunduğu ve havalimanının tamamen boşaltıldığı iddia edildi. Polisler arama tarama çalışmalarına devam ediyor. Alman basınındaki haberlere göre, iki kişi tutuklandı ve polisler kaçan üçüncü kişiyi arıyor.

Yolcuların çektiği görüntülerde Frankfurt havalimanı bir saldırganın polis tarafından etkisiz hale getirildiği görülüyor.

Frankfurt havalimanı saldırgan etkisiz hale getirildi.
Öte yandan, sosyal medyada yayılan bir videoda ise polisin elinde silahıyla bir kişiyi yere yatması yönünde uyardığı görüldü.

Açıklamada ayrıca, “Yolculardan, bölgede bulunan güvenlik görevlilerinin talimatlarına uymaları isteniyor. Sonuç olarak, operasyonda gecikmeler yaşanabilir” ifadelerine yer verildi.

Frankfurt Havalimanı polisi de vatandaşlardan devam etmekte olan polis operasyonunun videolarını paylaşmamalarını istedi.

SON AÇIKLAMA

Yapılan son açılmada operasyonel önlemlerin sona erdiği sosyal medya üzerinden duyuruldu. 

Kaynak: turizmgunlugu.com