Bazı Alman havayolunun çalışanları Lufthansa’nın kuracağı “Ocean”ı önlemek istiyor.

Lufthansa’nın planladığı uzun mesafeli “Ocean” yan kuruluşuna yönelik eleştiriler artıyor.

Çeşitli havayollarının temsilcileri projenin durdurulması için federal hükümete başvurdu.

Lufthansa Group şu anda Eurowings’in uzun mesafeli rotalarını işletmek için Ocean adı altında yeni bir havayolu kuruyor.

Lufthansa Passage, Lufthansa Cargo, Lufthansa Aviation Training ve Eurowings dahil olmak üzere Lufthansa havayollarının personel temsilcileri, Ocean’nın rakipleri Condor ve Tuifly’de çalışan meslektaşları ile birlikte ortak bir mektupla federal hükümete başvurdular:

Devlet Lufthansa üzerindeki etkisini göstererek bu projeyi durdurmalı!

Mektupta, Lufthansa’nın uçuş operasyonlarının yeniden yapılanmasınınvergi vermekten kaçarak uygun uçuş tarifesi yaratmaktan başka bir şey olmadığını eleştiriliyor.

Lufthansa’nın benzeri görülmemiş yaklaşımı, gerekirse siyasi müdahale ile durdurulmalıdır.

Airliners.de’nin aldığı mektup, 29 Eylül’de Federal Şansölye, Şansölye Yardımcısı, Federal Şansölye Başkanı, Ekonomi Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Almanya Federal Meclisi’ndeki parti liderlerine gönderildi.

Mektupta öncelikle federal hükümetin Condor, Lufthansa ve Tui havayolu şirketlerini yüksek bir mali harcamayla “geçici olarak” güvence altına aldığı “rahatlama ve minnettarlıklarını” vurguluyorlar.

Aynı zamanda, Lufthansa yönetiminin yeni Ocean’nın kurulmasını finanse etmek için devletten alınan dokuz milyar mali yardımın bir kısmını kullanacağına işaret ediyorlar. Bu, “kriz nedeniyle zaten zarar yapan bir uçakçılık pazarında” ek kapasiteler yaratacağına işaret ediliyor. Bu yeni yapılanmanın tek amacı gümrük vergisinden kaçmaktır, denildi.