Koronavirüsün yayılmasını engelleyen mevcut kısıtlamaların devam etmesi halinde, küresel seyahat ve turizm endüstrisinin bu yıl 174 milyon iş kaybına uğrayacağı belirtildi.

Endişe verici olsa da, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nden (WTTC) gelen tahmin, büyük ölçüde Çin’in yurt içi seyahatlerdeki güçlü toparlanması ve diğer ülkelerdeki toparlanma nedeniyle önceden beklenenden daha düşük çıktı.

Haziran ayında WTTC, birçok ülkenin ekonomik olarak büyük ölçüde bağımlı olduğu bir sektörde dünya çapında 197 milyon iş kaybı olabileceği konusunda uyardı. Bu yıl salgının patlak vermesiyle seyahat kısıtlamaları getirildi, yurtdışından uçuşlar yasaklandı ve birçok ülkede konaklama sektörlerini kapattı.

Covid-19’un ilk ortaya çıktığı Çin, o zamandan beri virüsü çoğu ülkeden daha iyi kontrol altına almayı başardı ve ekonomisinin büyük bir bölümünü yeniden açtı, kısmen de sağlık ve hijyen protokollerinin yanı sıra havaalanlarında yaygın virüs testlerine de yardımcı oldu.

Kilitleme kısıtlamaları dünya çapında hafifletildi ancak gezginlerin sayısı çok azaldı, bunun nedeni kısmen birçok ülkenin ziyaretçilerin varışta birkaç gün karantinaya almasını zorunlu hale getirmesi.

Virüsün özellikle Avrupa’da yeniden canlanmasının sektörü daha da vuracağına dair korkular var. WTTC, uzun süreli seyahat kısıtlamalarının sektörün bu yıl küresel GSYİH’ye katkısında 4,7 trilyon doları ortadan kaldırabileceğini ve 2019’a göre% 53 oranında azalma sağlayabileceğini söyledi.

WTTC CEO’su Gloria Guevara, “Karantinalar, havaalanlarında ve hava koridorlarında hızlı ve uygun maliyetli testlerle değiştirilmedikçe, sektörün iyileşmesi daha fazla iş kaybı ile daha da gecikecek. Ne kadar uzun süre beklersek, rahatsız edici şekilde seyahat ve turizm sektörü o kadar çok büyük bir çöküşle karşı karşıyadır” dedi.