Fransa’da son 24 saatte 34 bin 998 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 4 milyon 181 bin 607’e ulaştı. Vaka gelişmelerindeki son durum ülkede 4 hafta boyunca tam sokağa çıkma yasağı uygulanmasına neden oldu.

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada son 24 saatte 268 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, virüs kaynaklı toplam can kaybının 91 bin 679’a yükseldiği aktarıldı. Ülke genelinde 4 bin 246’sı yoğun bakımda olmak üzere toplam 25 bin 389 kişi hastanelerde tedavi görüyor.

Bölgesel sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Fransa’daki Covid-19 salgınının üçüncü dalgaya benzediğini ifade eden Fransa Başbakanı Jean Castex, ülkede bölgesel sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini açıkladı.

Yasak İle-de-France bölgesinde başkent Paris’in de için bulunduğu 8 il, Alpes Maritimes ili, Seine-Maritime ili, Eure ili, Haut-de-France bölgesinden 5 ilin bulunduğu toplam 16 bölgede bu gece 00.00’dan itibaren 4 hafta boyunca uygulanacak. Zorunlu seyahatler hariç bölgeler arası seyahatler de kısıtlanacak.

Bu yeni kısıtlamaların uygulanacağı 16 bölgede, okullar ve zaruri ihtiyaç sağlayan mağazalar açık kalacak. Bu gece başlayacak olan kısıtlamalar kapsamında yürüyüş ya da spor yapmak için ancak evin 10 kilometre çevresine çıkılabilecek.

Yaz saati uygulamasına geçilecek

Ülke genelinde saat 18.00’den itibaren uygulanan sokağa çıkma yasağının önümüzdeki cumartesi gününden itibaren saat 19.00’da başlayacağını belirten Castex, “Yaz saati uygulamasının yaklaşması ile bağlantılı olan bu ayarlama, önümüzdeki cumartesi gününden itibaren geçerli olacak ve ülke genelinde uygulanacaktır” dedi.

Aşılamada son durum

Castex, “Nisan ortasına kadar en az 10 milyon kişiyi, Mayıs ortasına kadar en az 20 milyon kişiyi, Haziran ortasına kadar ise 30 milyon kişiyi aşılamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Pfizer/BioNTech, Moderna ve AstraZeneca aşılarının uygulandığı ülkede, 5 milyon 748 bin 698 kişi Covid-19’a karşı aşılanırken, 2 milyon 393 bin 568 kişiye ise aşının her iki dozu uygulandı.