Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından her yıl hazırlanan Dünya Geneli Yaşam Maliyeti (Worldwide Cost of Living) sıralaması belli oldu.

Giyim kuşam masraflarından kira maliyetlerine 138 farklı ürün ve hizmetin bedeli dikkate alınarak oluşturulan sıralamanın zirvesinde Hong Kong yer alıyor.

Rusya’nın başkenti Moskova ise rubledeki değer kaybı sayesinde 20 basamak birden geriledi ve en pahalı 106’ncı şehir oldu. Moskova’da yaşamanın maliyeti, yedinci sıradaki New York’un yarısı kadar.

İstanbul 96. sıraya çıktı

İstanbul ise bir yıl önceki listeye kıyasla pahalılık sıralamasında en çok yükselen kent oldu. İstanbul, 24 sıra birden yükseldi ve dünyanın en pahalı 96. kenti oldu.

Sıralamada Hong Kong’u Zürih, Paris, Singapur, Tel Aviv, Cenevre, Kopenhag ve Los Angeles takip ediyor.

Geçen yıl Hong Kong ile aynı düzeyde olan Singapur ve Osaka ise sıralamada gerilere düştü.

BBC’nin aktardığı, Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit’in (EIU) yıllık raporuna göre, Singapur’daki fiyatlar yabancı çalışanların Covid-19 salgını nedeniyle ülkeden çıkması nedeniyle düştü.

Çoğu Çin kenti de, ABD ve Çin arasındaki gerilimin fiyatları artırmasından dolayı pahalandı.

EUI Dünya Hayat Pahalılığı biriminin başı Upasana Dutt “Son yıllarda genelde Asya şehirleri sıralamada başı çekiyordu, ancak salgın bu yılki sıralamayı değiştirdi” dedi.

Tayland’ın başkenti Bangkok da listede 20 sıra birden geriledi ve 46. en pahalı şehir oldu.

EIU’nun raporu, yabancı çalışanlar için hazırlanıyor ve uluslararası şirketlerin çalışanlarının iş gezileri ve yabancı çalışanlara yönelik maaş ve masraf ödemelerini belirlemekte kullandığı verilerle hazırlanıyor.

Çoğu Çin kenti, ABD-Çin arasında tedarik zincirlerini zorlayan ve tüketici fiyatlarını artıran teknoloji savaşı yüzünden listede ön sıralara çıktı.

Listede Londra üç basamak yükselerek 20.liğe çıktı, New York ise Cenevre’yle birlikte 7. sırayı paylaştı.