Korona salgınının ardından, Haziran ayından bu yana otelcilik sektöründen 325 yöneticiden oluşan bir grup, geleceğin otelcilik sektörü hakkında bir araya gelip kafa yordu.

Chicago merkezli bir tasarım, geliştirme ve danışmanlık şirketi olan Gettys Group’un başlattığı bu inisiyatife Four Seasons, Hilton, IHG ve Marriott’tan tasarımcılar, İşletmeciler ve otel sahipleri katıldı. Fikir atölyesinde yapılan çalışmaların sonuçları ‘Yarının Oteli Projesi’ adı altında yayınladı.

Gettys Group’un baş inovasyon sorumlusu Ron Swidler, “COVID krizi, otellerin kendi başlarına cevaplayamayacakları soruları gündeme getirdi, oda ve hava temizleme sistemlerinin ötesinde düşünmemiz; sağlık, güvenlik, hijyen, teknoloji, estetik ve çevresel kaygıları hesaba katan uzun vadeli çözümler geliştirmemiz gerekiyordu” dedi.

Geleceğin yatağı

Konukların uykusu en büyük ilgiyi gördü. Böylece optimize edilmiş bir uyku platformu geliştirildi. Yatak sıcaklığını düzenleyen ve hava kalitesini iyileştirmek için filtre görevi gören özel kumaşlar.

Uyku platformu özellikle misafirlerin aydınlatmayı, sıcaklığı ve nemi kontrol etmesine, arka plan gürültüsünü ayarlamasına, yatağın sertliğini düzenlemesine ve egzersiz ve meditasyon programlarına erişmesine olanak tanıyan bir dizi akıllı telefon uygulamasını kapsıyor.

Dışarıyı içeriye taşımak

Bu konsepte “outside in, inside out” diye bir isim verildi (dışarısını içeriye taşımak).

Ortak alanları yeniden tasarlarken, bu konsept, lobiler, toplantı odaları ve balo salonları gibi kapalı alanların tasarımının dışarısının özelliklerini içerir. Aydınlatma, hava kalitesi, sesler ve kokulara odaklanır. Tesislerde kapsamlı yeşillik/çiçeklendirme ve gerçeğe yakın video görüntüleri, yaratıcılığı teşvik edebilecek ve üretkenliği artırabilecek sakinleştirici bir ortam oluşturmalıdır.

Ulaşım

Bu kendi kendine giden araç dört kişiye kadar ağırlayabilir. Dijital yardımla tamamlanan çeşitli eğlence seçenekleri, sesli komutlar ve dokunmatik ekranlar aracılığıyla da kullanılabilir. Misafirlerin bir markanın tam hizmetinden yararlanabileceği ve ortak oteller arasında da ulaşım için tasarlanmıştır.

Dijital tanıma

Misafirlerin tercihlerini otel ile paylaşan ve misafire öneriler gönderebilen dijital, şifreli bir cihaz “Journey Pebble”, iletişime katkıda bulunmalı ve bir akıllı telefondan daha fazlası olmalıdır. Bu veriler sayesinde otel personeli sadece misafirin beklentilerini karşılamakla kalmaz, aynı zamanda kendilerinin sunduğu istek listesini tamamlayan ek hizmetler ve programlar da önerir. Journey Pebble’ın bir klonu, bir AI ağı aracılığıyla etkileşim kurmak ve uygun sanal veya kişisel etkileşimleri teşvik etmek için diğer misafirlerinkilerle birlikte resepsiyonun arkasında tutulur.

Robotların kullanımı

Robotların kullanımı da önemli ölçüde genişletilecek. Bu amaçla, robotlar ısıtma ve soğutma üniteleriyle donatılabilir ve bina genelinde misafirlere yiyecek ve içecek dağıtabilir. Bu konseptin daha büyük versiyonları ayrıca müzik, filmler ve oyunlar için görsel-işitsel bileşenlere sahip olacaklar ve birbirleriyle konuşulabilecekler; hizmet dronları, örneğin eğitimli bir miksolog tarafından izlenen bir barmen robotuyla iletişim kurabilecek. (Tourexpi)

Resim: © BlueCore Creative