2021 yılı yaklaşırken, çoğumuz yeni yılda seyahatin nasıl olacağını merak ediyoruz. Küresel COVİD-19 salgını hayatımızı pek çok yönden değiştirdi. COVİD-19’dan sonra, seyahat endüstrisinin son derece yüksek sağlık önlemleri alması bekleniyor. Peki 2021 yılında sektörü neler bekliyor? İşte detaylar…

Uzmanlar umut verici bir şekilde COVID-19 salgınının sona ermesiyle birlikte, maske takma ve sıhhi önlemler ile önce yurtiçi seyahatlerin başlayacağını söylüyor. Uzun vadede, yolculara daha fazla koruma sağlamak ve bizi beklenmedik olaylara daha iyi hazırlamak için seyahat yeniden şekillenecek. Peri 2021 yılında sektörü neler bekliyor?

Özel jet kiralama artacak

Modern dünyamızda hava yolculuğu, iş seyahatlerinden uzun mesafeli aile tatillerine kadar çeşitli nedenlerle bir gereklilik. Bununla birlikte, COVİD-19’a bağlı daha katı kısıtlamaların olması nedeniyle ticari havayollarında seyahat etmek endişe verici olabileceği söyleniyor. Dünya nüfusunun çoğunluğu için bu mümkün olmasa da, varlıklı bireyler arasında özel jet kiralamalarında büyük bir artış görülecek. Sektör raporlarına göre, özel jetler, Haziran 2020 itibarıyla mevcut uçuşların yüzde 90’ını rezerve ederek olağanüstü yüksek bir rezervasyon seviyesine ulaştı. Özellikle, rezervasyonu yapılan uçuşların çoğu yeni müşteriler için ayrılıyor. Ticari uçuşlar, küresel salgın öncesinde daha kolay ve daha güvenliydi. Günümüzde insanlar, güvenlik seviyelerini en üst düzeye çıkarmak ve daha iyi bir konfor ve rahatlık seviyesi elde etmek için özel jetlere yönelmeye başlıyor.

Seyahat danışmanlarına ihtiyaç duyulacak

İnsanlar pandemiden sonra seyahat etmeye devam edecek ancak gezginlerin seyahatlerini planlamaları gerekecek. Büyük bir bölümü güvenli ve rahat bir şekilde nereye seyahat edecekleri konusunda uzman tavsiyesi isteyecekler. Seyahatlerini mümkün olan en güvenli ve stressiz bir şekilde planlamalarına yardımcı olmak için gezginler tarafından en iyi seyahat danışmanları aranacak. Farklı konumlardaki bilgilerin yanı sıra seyahat rehberinin önerileri dikkate alınacak. Alışılagelmiş içeriklerde pandemi öncesi seyahat bilgileri yer aldığından bölgeyi iyi bilen rehberlere ve lokal acentalara olan güven artacak. Bilgi yükleri büyüdükçe ve seyahat kısıtlamaları daha karmaşık hale geldikçe, acentelerin ve tur operatörlerinin sağlık düzenlemeleri ve müşteri güvenliği ile ilgili ayrıntılara daha fazla dikkat ederek tüm ulaşım düzenlemelerini halletmeleri beklenecek.

Sosyal mesafe öne çıkacak

COVİD-19 salgını meydana gelmeden önce, kalabalık bir şehre seyahat etmek, hem yerel hem de turistik sıcak noktalarda farklı kültürleri keşfetmek birçok gezgin için ideal kabul ediliyordu. Bununla birlikte, sosyal mesafe, kalabalık bir restoranda akşam yemeği yemek veya bir pazarda dolaşmak gibi yeni güvenlik önlemleri 2021’deki pandemi durumuna bağlı olarak harika bir fikir olmayabilir.

Salgın sonrası dünyada sosyal mesafe, seyahat planlarına dahil edilecek ve insanların varış noktalarını seçme şekli büyük ölçüde güvenlik uygulamalarına ve sosyal mesafe önlemlerine bağlı olacak. Güvenlik nedenlerinden dolayı, birçok gezgin daha uzak yerleri keşfedecek ve bisiklet turları ve kuş gözlem turları gibi seyahat aktiviteleri daha popüler olacak; çünkü bu turlardaki gezginlerin başkalarıyla yakın temasa geçme olasılığı daha düşük olacak.

Bilgi paylaşımı daha önemli hale gelecek

COVİD-19 sonrası dünyada güvenli seyahat söz konusu olduğunda iletişimi açık tutmak en önemli faktörler arasında gösteriliyor. Bunun nedeni, yolcuların seyahat kısıtlamaları ve güvenlik önlemleri ile ilgili önemli bilgilerin yanı sıra en son seyahat talimatlarına kolayca ulaşabilmeleri gerekiyor. Seyahat haberleri sürekli değiştiğinden, tur operatörlerinin güncel siteleri ve seyahat bilgi kılavuzları gezginler için son derece yararlı olacak.

Ulaşımda standartlar değişecek

Yeni seyahat rotaları ve alışkanlıklarıyla, ulaşım seçenekleri artık yalnızca fiyat odaklı olmayacak. İnsanlar, büyük ölçüde güvenlik seviyelerine ve hijyen standartlarına dayalı ulaşım seçimleri yapacak. Örneğin, maske takmanın zorunlu olup olmadığı ve koltukların nasıl yerleştirildiği gibi faktörler havayolu seçiminde önemli hale gelecek. Yurt içi hava yolculuğuyla, gezginler kalabalık havayollarını seçmek yerine yukarıda belirttiğimiz gib özel jet kiralama veya araba kullanmayı tercih etme gibi özel ulaşıma daha yatkın olacaklar.

‘Daha az popüler olan yerler’ tercih edilecek

Ülkelerin pandemi durumu, vaka sayısı ve bir ülkenin ne kadar güvenli algılandığını büyük ölçüde belirleyebilecek diğer faktörler, gezginlerin tercihleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Çoğu gezgin için en önemli öncelik güvenlik, dolayısıyla güvenli kabul edilen destinasyonlar 2021 ve sonrasında çok sayıda turisti çekecek. Bu nedenle, mevcut popüler seyahat destinasyonları, yeni veya daha az popüler destinasyonlarla yer değiştirebilecek.

İş için daha az seyahat olacak

Küresel ölçekte iş seyahatleri COVİD-19 ortasında büyük bir düşüş yaşadı. Video konferans teknolojisinden çeşitli işbirliği araçlarına kadar ileri teknolojik gelişmelerle, iş seyahatleri mevcut COVİD-19 öncesinde de zaten düşüşe geçmişti. Sosyal mesafe gibi güvenlik önlemleri nedeniyle, her zamankinden daha fazla insan çevrimiçi çalışıyor. Yeni pozisyonlardaki insanlar çevrimiçi olarak işe alınıyor ve daha fazla insanın çevrimiçi veya evden çalışmaya alışmasıyla yeni işler yapılabilir hale gelecek. Bu nedenle, birçok şirket artık toplantılar için seyahat etmeye veya uluslararası müşterilerle bağlantı kurmaya gerek kalmadan çevrimiçi olarak iş yapıyor olacak.

2020, seyahatin değiştiği ve gelecekte de kalacak yeni seyahat alışkanlıklarının oluştuğu benzersiz bir yıl oldu. Dünya, COVID-19 ile başa çıkmak için yavaşça değiştikçe, sınırlar açılmaya başlayacak ve insanlar yeniden seyahat edecek. Seyahatin pandemiden öncekinden çok farklı olması bekleniyor. Açıktır ki, yeni seyahat yollarının aynı anda hem güvenli hem de sürdürülebilir olması gerekecek. Topluluklar ve endüstriler bir araya gelebilir ve turizmin daha iyi, daha sürdürülebilir ve daha güvenli bir şekilde yeniden açılmasına izin vermek için yeni uygulamaları takip edebilir.