Dünya Gazetesi’nin canlı yayın sponsoru olduğu 4. Ege Ekonomik Forum’un dünkü bölümünde ‘dönüşüm’ finans ve turizm sektörü açısından ele alındı.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil Grup tarafından düzenlenen ve DÜNYA’nın canlı yayın sponsoru olduğu 4. Ege Ekonomik Forum’un dördüncü gününde yapılan “Turizm Sektöründe Türkiye’nin 2020 Sonrası Planları Ne Olmalı?” başlıklı oturumunda turizm sektöründe işlerin 2021 yılı Mayıs ayından itibaren normale döneceğine dikkat çekildi.

Süzer: A planı Mayıs’ta, B planı Haziran’da turizm açılacak

Pandeminin turizm sektörüne olumsuz etkilerine değinen ETİK Başkan Yardımcısı Bülent Süzer, 81 ilin İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne güçlü PR ajansı monte edilmesi ve hızlı bir tanıtım atağı önerdi. Süzer, sektörün 2021’den umutlu olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Yürütülen aşı çalışmalarından gelen iyi haberler var. 2021’den umutluyuz. A planı 2021 Mayısı, B planı 2021 Haziranında turizm açılacak. Geç açılan sezon geç kapanacak. Sektörün, 2021’de yaralarını saracağını düşünüyoruz. 2021 turist hedefi, 2019’un yüzde 30 aşağısında olacak. 2023 hedefi 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelire ise bir yıl gecikmeli olarak ulaşacağız. İşler yolunda giderse, gecikme de olmayabilir.”

Bingöl: Acil desteğe ihtiyacımız var

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl ise pandemiden en çok etkilenen sektör temsilcisi olarak şunları söyledi: “Pandeminin birinci dalgasından kötü durumdayız. Acil desteğe ihtiyacımız var. Türkiye mutfağı, kültürü, tarihi açıdan eşsiz güzelliklere, çok güzel bir elmasa sahip. Ama işleyecek nakkaş yok. Nakkaşımızı bekliyoruz.”

Otelz.com’un Kurucu Ortağı ve CRO & TÜRSAB Rota Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Tekin, sektörde dijitalleşmenin geçmişinin çok eskilere dayandığını belirterek, “Dünyanın en büyük 6. turizm destinasyonuyuz. Potansiyelimiz çok iyi. Dijitalleşme ile turizmde konu destinasyon artı deneyime döndü. Deneyim paylaşan turistlerin referanslarını takip edecek, sisteme işleyecek mekanizmanın hayata geçirilmesi lazım” diye konuştu.