Bali, dünyadaki önemli destinasyonlardan biridir. Daha doğrusu, koronavirüs salgınından önce öyleydi. Eskiden dünyanın her köşesinden turist çeken ada çekiciliğini korurken, sınırlarını tamamiyle kapattığı için ziyaretçi sayısı sıfıra indi.

Peki, sınırlarını Temmuz sonundan bu yana tamamiyle yabancı turistlere kapatmış olan Bali Adası acaba ne zaman yeniden misafir kabul edecek?

Bali´deki yetkililer daha önce ülkenin bir ay sonra yabancı turistler için açılacağını belirttikleri halde şimdi yeni bir kararın çıkmasıyla birlikte bunun çok daha uzun süreceği anlaşıldı. Bali Adası, ülkenin sınırlarını daha yıl sonuna kadar kapalı tutmaya karar verdi.

Bunun nedeni şu: Adanın bağlı bulunduğu Endonezya´nın tümünde covid-19 vaka sayıları yeniden önemli bir ölcüde artmaya başladı. Buna karşı önlem almak isteyen Bali Valisi I Wayan Koster, adanın en az yılın sonuna kadar yabancı turistlere karşı kapalı olacağını bildirdi.

Adanın 1 Ocak 2021 tarihinde turistlere açılıp açılmadığı da henüz tam olarak belli değil çünkü Bali´deki yetkililer adanın yeniden yabancı misafirlere açılmasının „dikkatlilik“ ve „özenli hazırlıklar“ gerektireceğini vurguladılar.