Avusturya Hükümeti bugün konaklama ve gastronomi işletmelerinin bir hafta sonra açmaya izin verileceğine karar verdi.

Avusturya´da 19 Mayıs´ta tüm otel, restoran ve kahveler açıyor

Avusturya´daki oteller pandemiden dolayı geçen yılın Kasım ayından bu yana tüm özel misafirlere kapalı olup sadece iş gezisi yapanlar için açık tutulmuştu. Gastronome işletmeleri de yemeklerini sadece evlerde yenilmek üzere misafirlere verilebilirdi.

Bu önlemleri 19 Mayıs´tan başlayarak kaldıran Hükümet, restoran ve kahvelerin iç mekanlarının da kullanmalarına izin verecek. Bir çok gastronomi işletmesi yabancı turistlerden kazanamayacağından dolayı bunun gibi gelir kaybına uğrayan işletmelere yardımlar verilmeye devam edecek.

Avusturya´daki otellerin durumunun gastronomi işletmelerinden daha iyi olduğunu söyleyen yetkililer, „biz hazırlıklarımızı yaparken gelen rezervasyonlar her gün daha fazla artmaya başladı“ dedi ve yeşil pasaport yakında çıkarsa „çok iyi bir yaz sezonunu bekliyoruz“ diye ekledi.

Avusturya Ticaret Odaları Birliği Başkanı Harald Mahrer´e göre kaldırılan önlemler, normal duruma dönme sürecinde çok önemli bir adım: „Bununla işletmelerin devamı ve binlerce işin korunması için lazım gelen özgürlüğü geri kazanmaya başlayacağız. Bu yaz dönemi özellikle turizm işletmeleri için hayati önemde olacak“.

Resim: © AA